دسته بندی اخبار و مقالات
اخبار و مقالات
کد مطلب : 642  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 320   |   تاریخ درج: دوشنبه, خرداد 06, 1398   |   منبع / نویسنده مطلب: عاطفه پرسابی

 

زارا مد سریع را انتقال می دهد

مد سریع راهبردی است که خرده فروش های پوشاک به کار می گیرند تا به مشتریان کالای طبق مد ارزان قیمت را خیلی سریع در چرخه عمر مد عرضه کنند. این رویکرد به ویژه برای خرده فروش های پوشاک تخصصی اهمیت دارد که مصرف کنندگان حساس به مد دارند که دوست دارند آخرین مد را بپوشند اما همچنین بودجه خیلی محدودی دارند. این خرده فروش ها به خرید کنندگان انگیزه می دهند تا هر چند هفته یک بار پوشاک جدید طبق مد بخرند؛ به جای اینکه هر چند ماه اقلام گران تر بخرند . پیشگام این راهبرد زارا، زنجیره تخصصی پوشاک جهانی واقع در لاکورونا در اسپانیا، است و سایر خرده فروش ها شامل اچ.اند.ام ( که دفتر مرکزی آن در سوئد است)، تاپ شاپ ( انگلستان )، ورلد ( ژاپن)، و فوراور توئنی وان ( ایالات متحده ) آن را پذیرفتند.


برای دستیابی به زمان کوتاه میان طراحی مفهوم و دسترسی به آن در فروشگاه ها، فرایند سریع با رسیدن اطلاعات به موقع از مدیران فروشگاه آغاز می شود. کارکنان دفتر مرکزی، با استفاده از سیستم اطلاعات شرکت، می دانند در حال حاضر چه فروخته می شود؛ اما مدیران فروشگاه با مشتریان تعامل مستقیم دارند تا دریابند مشتریان چه می خواهند که در فروشگاه هایشان در دسترس نیست. در زارا، مدیران فروشگاه بی اغراق همیشه ابزار گزارش دهی شان را در دست دارند. این ابزار دستی، که مستقیم به دفتر شرکت در اسپانیا متصل است، گزارش های روزانه را روی آنچه مشتریان دنبالش هستند اما پیدا نمی کنند ممکن می سازد.

به عنوان نمونه ممکن است مشتریان رنگ بنفش یک دامن صورتی را، که در فروشگاه می بینند، بخواهند. مدیران بلافاصله اطلاعات را به طراحان در اسپانیا خبر می دهند. اگر شرکت اعتقاد داشته باشد تقاضای کافی برای بلوز بنفش هست طراحان به صورت الکترونیکی با کارخانه ارتباط برقرار می کنند تا پارچه را برای بلوزها تولید کند. شرکت های مونتاژ کننده دستگاه های کاملا خودکار دارند تا پارچه را رنگ بنفش کنند و بلوزها را بدوزند. در نهایت، برای اطمینان از انتقال به موقع، بلوزها از طریق کامیون به فروشگاه های اروپا و از طریق پست سریع هوایی به فروشگاه های سایر نقاط دنیا فرستاده می شوند.

مزیت اصلی زارا بر رقبای سنتی ترش زنجیره تامین بسیار سازمان یافته و کاملا پاسخگو است. بر خلاف رقبا، زار از کارخانه هایی استفاده می کند که نزدیک محدوده جغرافیایی دفتر مرکزی شرکت در اسپانیا هستند. این رویکرد هزینه های کارگری را در مقایسه با تولید برون سپاری شده در کشورهای کم هزینه تر آسیا افزایش می دهد، اما همچنین ارتباطات را بهبود می بخشد، هزینه های حمل و زمان را کاهش ، و زمان رسیدن به مدها را در فروشگاه ها کاهش            می دهد .

به جای حمل محصولات جدید در هر سه ماه مانند سایر خرده فروش های پوشاک مد، فروشگاه های زارا چندین بار در ماه کالاهای جدید دارند. بلوزهای بنفش ممکن است شش هفته در فروشگاه ها باشند، در حالی که در بیشتر فروشگاه های بزرگ و سایر فروشگاه های تخصصی چندین ماه طول می کشد. سیستم مد فروشگاه زارا سریع باعث می شود کالا در زمان به نسبت کوتاهی به فروشگاه ها برسد، به علاوه کمتر احتمال می رود که انبار فروشگاه پیش از رسیدن بار جدید خالی شود. محدود کردن انبار به فروشگاه ها ممکن است حس نایابی را در مشتریان ایجاد کند. اینکه اگر اکنون خرید نکنند ممکن است، دفعه ی بعد که از فروشگاه دیدن می کنند، کالا در دسترس نباشد.

Source: Seth Stevenson, "Polka Dots Are In? Polka Dots It Is! How Zara Gets Fresh Styles to Stores InsanelyFast- Within Weeks." Slate , June 21, 2012 Suzy How Zara Grew into the Worlds Largest Fashion Retailer ," The New York Times, November 9, 2012 and Greg Petro, " The Future of Fashion Retailing- The Zara Approach, " Forbes.com, october25, 2012.

نظرات (0)

 
نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟